CLUEDO Junior / Hasbro

Jest afera! Ktoś zjadł ostatni kawałek pysznego ciasta i z nikim się nie podzielił! Do „przestępstwa” doszło w nocy, wypito jeden z pięciu napojów, a niecnym łakomczuchem jest jeden z sześciu gości Naszego domu… Czas stać się detektywem i rozwiązać zagadkę zaginionego ciasta 🙂 Przed Wami Cluedo Junior – młodsza wersja klasycznej gry Cluedo przeznaczona dla graczy od 5 roku życia.

PUDEŁKO: ZAWARTOŚĆ I SPECYFIKACJA

W pudełku znajdziemy 6 kolorowych pionków postaci, 6 tekturowych mebli, 7 białych i 7 żółtych podstawek, notatnik detektywa, kostkę do gry, naklejki, planszę i instrukcję.

Całość jest wykonana bardzo starannie (widać to zwłaszcza w detalach na pionkach postaci), przyciąga wzrok intensywnymi kolorami i dużymi elementami gry.

♠ WIEK: 5+
♣ LICZBA GRACZY: 2-6
♥ CZAS ROZGRYWKI: ok. 30 minut
♦ CENA: ok. 45zł (grę kupisz tutaj) ⇒ EDIT: teraz kupicie w promocji w Pepco za 29,99 !

gra cluedo junior

JAK GRAĆ ?

Zadaniem małych detektywów jest odkrycie KTO zjadł ciasto, KIEDY to zrobił i czym POPIŁ! 🙂

Nasi podejrzani to Pan Zieliński, Pani Pawińska, Panna Czerwińska, Pułkownik Gorczyński, Profesor Śliwińska i doktor Storczyk.
Wszystko wydarzyło się między 1.00 a 5.00 w nocy, a zuchwały łakomczuch wypił sok jabłkowy, wodę, Colę, lemoniadę lub Shake’a.

Przed rozpoczęciem rozgrywki wybieramy losowo (tak, aby nikt nie zobaczył) jedną białą podstawkę czasu oraz jedną żółtą z napojami i umieszczamy je na środku planszy. Będzie to godzina przestępstwa i napój, którym popito ciasto. Pozostałe podstawki mieszamy i bez podglądania ustawiamy na nich postacie i meble.

ROZGRYWKA:

Po planszy poruszamy się za pomocą rzutów kostką. Zaczyna najmłodszy gracz lub osoba, która wygrała w poprzedniej rundzie. Gdy na kostce wypadnie:

żółty – gracz dyskretnie zagląda pod żółtą podstawkę dowolnie wybranego mebla (te podstawki to napoje, którymi łasuch na pewno nie popił ciasta plus dla utrudnienia – dwie puste podstawki)

biały – dyskretnie zerka pod białą podstawkę dowolnie wybranej postaci (na czterech podstawkach znajdziemy godzinę o której na pewno nie zjedzono ciasta, na jednej okruszki – będzie je mieć Nasz łasuch i dla utrudnienia jedną pustą podstawkę)

liczba – przesuwa dowolnie wybraną postać o tyle pól z odciskami stóp, ile wskazuje liczba na kostce. Jeżeli poruszona postać stanie na:
          👣 żółtym odcisku stopy – dyskretnie zagląda pod podstawkę mebla w tym pomieszczeniu,
          👣 białym odcisku stopy – dyskretnie zagląda pod podstawkę postaci, którą się poruszył,
          👣 czarnym odcisku stopy – nie robi nic, jego kolejka dobiega końca.

Gracz, wraz z poznaniem nowych faktów zaznacza na karcie detektywa dostrzeżone fakty (wykreśla godzinę lub napój, który zobaczył pod podstawką, a także postać bądź mebel, który właśnie podejrzał). 

Po wykonaniu ruchu, kolejka przechodzi na kolejną osobę, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Gra kończy się, gdy ktoś poprawnie rozwiąże tajemnicę zaginionego ciasta, czyli prawidłowo wytupuje łakomczucha, czas przestępstwa oraz napój, którym popito.

Po każdej grze rozdzielamy pionki od ich podstawek i ponownie losujemy okoliczności przestępstwa. Dzięki temu szczegóły ciastowego przestępstwa są inne przy każdej rozgrywce.

pionki i karta detektywa

CZEGO UCZY Cluedo Junior?

Cluedo Junior to klasyczna gra detektywistyczna, która świetnie ćwiczy logiczne myślenie, koncentrację i dedukcję. Z każdym ruchem gracze muszą kalkulować, gdzie pójść i którym pionkiem im się to najbardziej opłaca. 

Wchodzą do kolejnych pomieszczeń, zaglądają pod meble i przepytują wszystkich podejrzanych w poszukiwaniu okruszków ciasta. Są niczym Sherlock Holmes! Choć w zdecydowanie słodszej zagadce kryminalnej 🙂

cluedo junior

NASZE ODCZUCIA:

Cluedo Junior, to kolejna gra, która skradła Nasze serca. Ma bardzo ciekawą, nieco zabawną fabułę i proste zasady przez co dzieci z chęcią przystępują do poszukiwań sprawcy feralnego przestępstwa. Jest przy tym ładnie i starannie wykonana, co nie pozostaje bez wpływu na dziecięcą percepcję ♥

Gra dedykowana jest graczom od 5 roku życia, ale nie jako tak zwana moja pierwsza gra planszowa. W trakcie rozgrywki trzeba kontrolować kilka aspektów na raz (postacie, czas, napoje, kalkulować którą postacią się poruszyć i w jakim kierunku).  Dla większości małych graczy będzie to niezwykle atrakcyjne i wciągające, ale dla początkujących może się okazać jeszcze za skomplikowane. Zatem dla wprawionych graczy 5+, ale dla tych początkujących 6+.

Gdybym miała coś usprawnić, to byłaby to naniosłabym kolory na kartę detektywa… Pięciolatki, które zwykle jeszcze nie potrafią czytać muszą wytężać wzrok odznaczając poszczególne postacie i napoje, a mając je kolorowe byłoby im znacznie łatwiej. Chociaż tak naprawdę ten szczegół jest istotny tylko przy kilku pierwszych rozgrywkach. W kolejnych, mali gracze znają już na pamięć rozmieszczenie poszczególnych obrazków na karcie 🙂

Gotowi rozwiązać tajemnicę zaginionego ciasta? Do dzieła mali (i duzi) detektywi! 🙂

pionki i podstawki

Dodaj komentarz