CZARNY PIOTRUŚ / CzuCzu Trefl

Piotruś, gra karciana

Czarny Piotruś to absolutny hit Naszego dzieciństwa i jednocześnie wciąż jedna z najbardziej znanych i lubianych gier karcianych dla dzieci. Jeśli jakimś cudem wciąż nie posiadacie jej wśród swojej planszówkowej kolekcji – koniecznie musicie to nadrobić ♥

Na rynku mamy mnóstwo talii Piotrusia. Z wizerunkami bohaterów z najpopularniejszych bajek (Kraina Lodu, Transformers, Kubuś Puchatek), edukacyjne (ortograficzne, liczbowe, znaki drogowe) lub z ilustracjami, które po prostu podobają się Naszym dzieciom (zwierzęta, robaki, pojazdy). Wszystkie oparte na tych samych, prostych zasadach i dostarczające mnóstwo ogromnych emocji.
My, na Naszej domowej półeczce mamy uroczą Świnkę Pepę od marki Trefl i upiornego Czarnego Piotrusia od CzuCzu.

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 4 roku życia, jednak można spokojnie spróbować z młodszymi dziećmi.

JAKOŚĆ I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W pudełkach znajdziemy talie 25 kart (12 par z pasującymi do siebie obrazkami i jedną bez pary tzw. Piotrusia). Obie gry urzekają przyjemnymi, dziecięcymi ilustracjami w intensywnych, ale estetycznych kolorach.

Talia z Peppą zawiera komplet bohaterów, których kochają mali fani uroczej świnki: Peppę, Georga, mamę, tatę, babcię, dziadka, owcę Suzi, Rebecce królik, kucyka Pedro, Dannego psa, słoniczkę Emily i kotkę Candy. Wszystkie postacie występują podwójnie, ale w różnych strojach. Dla ułatwienia, każda para posiada taki sam kolor tła oraz taki sam symbol w rogu karty (np. łódka u dziadka świnki, marchewki u Rebecci, miś Teddy u Peppy). Pechowym Piotrusiem, który nie posiada pary jest dinozaur George’a. Karty kupicie tu za ok. 4zł.

Mroczny zestaw od CzuCzu to mieszanka  najstraszniejszych i najczarniejszych bohaterów. Znajdziemy tam Frankenstein’a, wygłodniałego wilka, królową Kier, straszne pająki, złą czarownicę i wiele innych upiornych i niezwykle uroczych postaci. Wszystkie występują podwójnie. Wszystkie, poza śliczną dziewczynką z lizakiem, która jest tytułowym Piotrusiem.
Dodatkowo, w pudełku znajdziemy małe 54-elementowe puzzle ze wszystkimi mrocznymi bohaterami. Do kupienia tutaj za ok. 15zł.

♠ WIEK: 4+
♣ LICZBA GRACZY: 2-5
♥ CZAS ROZGRYWKI: ok. 10 minut

pary w grze Piotruś, Trefl Świnka Peppa

JAK GRAĆ W GRĘ PIOTRUŚ?

Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart poprzez odkładanie par.

Wszystkie karty rozdajemy pomiędzy graczy, którzy układają swoje karty w wachlarzyki (tak, aby ilustracje były niewidoczne dla innych). Z otrzymanych kart, gracze wykładają na środek stołu wszystkie pary, które posiadają w swojej talii.
Ten kto po odrzuceniu par ma najwięcej kart, pozwala graczowi z lewej strony wylosować jedną ze swoich kart (tak, aby nie widział jaką kartę wyciąga).
Jeśli dobrana karta pasuje do innej, którą gracz posiada w talii – odkłada ją na stos z parami. Jeśli nie – wkłada ją do swojej talii, tasuje karty i teraz to on pozwala sąsiadowi po lewej stronie wyciągnąć jedną kartę ze swojej talii.

Postępujemy tak do momentu pozbycia się wszystkich par. W trakcie rozgrywki, uważnie obserwujemy zachowanie innych graczy, aby nie wylosować od nich Piotrusia. Jeśli już go posiadamy, staramy się układać karty w swojej talii w taki sposób, aby inni gracze wylosowali go od Nas.
Gracz, który na koniec gry zostanie z kartą Czarnego Piotrusia w ręku – przegrywa grę.

Za pomocą talii kart do Piotrusia, można także grać w MEMO. Wystarczy odłożyć na bok tytułowego Piotrusia i mamy do dyspozycji 24 karty za pomocą których możemy ćwiczyć pamięć ♥

karty do gry w Piotrusia, CzuCzu

NASZA OPINIA:

Czarny Piotruś to gra ponadczasowa, która swą niesłabnącą popularność zawdzięcza prostym zasadom i bardzo emocjonującym rozgrywkom oraz możliwości grania dosłownie wszędzie. Aby, zagrać nie potrzebujemy specjalnego przygotowania, nie musimy też rozkładać żadnej planszy. Wystarczy usiąść i możemy grać, dlatego świetnie sprawdza się zarówno w poczekalni, w podróży jak i na co dzien.

Rozgrywki ćwiczą spostrzegawczość, rozwijają skojarzenia, a także uczą strategicznego myślenia. Dzieciaki nieustannie kombinują jak i gdzie ułożyć w ręku Piotrusia, żeby się go jak najszybciej pozbyć. Te techniki, w połączeniu z umiejętnością zachowywania pokerowej twarzy i odrobiną blefu sprawiają, że rozgrywki są naprawdę baaaardzo emocjonujące i zapewniają nieustające salwy śmiechu.

Piotruś to świetny pomysł na początek przygód z karciankami. Sprawdźcie sami ♥ Tylko uważajcie – uzależnia 🙂

Świnka Peppa, Trefl Piotruś
karty Piotruś CzuCzu
talia kart Piotruś świnka Peppa
puzzle CzuCzu

Dodaj komentarz