PĘDZĄCE ŻÓŁWIE / Egmont

Pędzące żółwie Egmont

Żółwie z natury są powolne i nigdzie się nie śpieszą.. do czasu, gdy na ich horyzoncie nie pojawi się pachnąca, zielona SAŁATA… Zaczynają wtedy zdecydowanie szybciej przebierać małymi stópkami i rozpoczynają szalony wyścig! Jako, że maratony bywają wyczerpujące, a żółwiki dość szybko się męczą, przy każdej możliwej okazji korzystają z darmowej podwózki na skorupach swoich kolegów. Czego w końcu się nie robi, aby pierwszym dotrzeć do sałaty..? 

Pędzące żółwie to niezwykle emocjonująca i (uwaga!) uzależniająca propozycja dla graczy 5+ (chociaż spokojnie poradzą sobie w nią także rezolutne czterolatki).

PUDEŁKO: ZAWARTOŚĆ, JAKOŚĆ, SPECYFIKACJA

Pudełko zawiera składaną planszę do gry, 5 kolorowych figurek żółwi, 5 płytek z żółwiami, 52 karty ruchu i bardzo czytelną instrukcję. 
Gra wygląda bardzo estetycznie, przyciąga uwagę pięknymi, żywymi kolorami, przyjemną dziecięcą grafiką i starannym wykonaniem jakościowym. Drewniane figurki żółwi są dość duże i bardzo ładne, dlatego też dzieci chętnie wykorzystują je także do innych zabaw.

♠ WIEK: 5 – 105
♣ LICZBA GRACZY: 2 – 5
♥ CZAS ROZGRYWKI: 20 minut
♦ CENA: ok. 45 zł (grę kupisz tutaj)

JAK GRAĆ ?

Celem gry jest doprowadzenie swojego żółwia jako pierwszego do grządki z sałatą. Co ważne, niezależnie od ilości graczy, w wyścigu zawsze biorą udział wszystkie żółwie.
Płytki z żółwiami należy położyć rysunkiem do dołu i wymieszać. Każdy z graczy losuje jedną płytkę, ale nie pokazuje przeciwnikom koloru swojego żółwia. Jeżeli o sałatę walczy mniej niż pięć osób, niewykorzystane płytki należy odłożyć do pudełka bez ujawniania ich graczom.

Następnie wszystkie żółwie należy ustawić w szeregu na polu „start”. Będą one zmierzały w stronę sałaty za pomocą specjalnych kart z symbolami. Na kartach znajdziemy:
+ czyli żółw przemieszcza się jedno pole do przodu
 żółw myli kierunki i robi krok w tył
ostatni w wyścigu żółw idzie krok do przodu
Karty ruchu są w kolorach wszystkich żółwi. Dla przykładu: zagrywając niebieską kartą z symbolem „++” przesuniemy niebieskiego żółwia o dwa pola do przodu, zagrywając żółtą kartę ze znakiem „-” cofniemy żółtego żółwia o jedno pole. Oznacza to, że każdy gracz może wykonać ruch dowolnym żółwiem. Dzięki temu gracze nie wiedzą, jakiego koloru żółwie należą do jego przeciwników.
Dodatkowo, w puli mamy karty wielokolorowe. W takiej sytuacji osoba zagrywająca sama decyduje którym żółwiem wykona ruch.

Egmontowskie żółwiki szybko się rozpędzają, ale jeszcze szybciej się męczą.. Zatem, gdy staną na polu na którym już jest inny żółw – momentalnie wdrapują mu się na skorupę i mogą podróżować dalej wraz z nim. W praktyce oznacza to, iż żółw, który porusza się do przodu lub tyłu, zawsze zabiera ze sobą wszystkich, których niesie na sobie. Przykład: na polu stoi niebieski żółw, na nim fioletowy, a na nim żółty. Gdy zagramy niebieską kartę z plusem – cały stos zrobi krok w przód. Gdy jednak zagramy fioletową kartę z minusem – krok do tyłu zrobi fioletowy żółw, zabierając na swoim grzbiecie żółtego. Niebieski nie zmieni swojego położenia. 

Ogromną zaletą „Pędzących żółwi” jest możliwość rozgrywki w DWÓCH WERSJACH: dla młodszych i starszych graczy!

W wersji dla starszych – losujemy płytki z kolorem żółwia i nikt nie wie kto jest kim.
W wersji dla młodszych – każdy sam wybiera kolor swojego żółwia bądź losuje, ale już jawnie.  

Wyścig kończy się, gdy którykolwiek z żółwi dotrze do sałaty. Jeżeli do sałaty przypędzi kilka żółwi na raz – wygrywa ten, który jest na samym dole.

CZEGO UCZY GRA ?

Gra jest oparta na bardzo prostych i czytelnych zasadach, ale zmusza dzieci (i dorosłych!) do myślenia, wręcz kombinowania. Trzeba tak zagrywać karty, aby jako pierwszym dojść do upragnionej sałaty, ale jednocześnie nie zdradzić przeciwnikom swojego koloru żółwia i jeszcze idealnie by było spowolnić rywali… W trakcie gry uaktywnia się więc strategiczne myślenie, ale i duża dawka endorfin 😉

Z kolei w przypadku małych dzieci Pędzące żółwie idealnie się sprawdzą przy utrwalaniu pierwszych kolorów, prostych symboli (+ – ↑) i nauce liczenia w obszarze +/-2. Wszystko tak naprawdę niezauważalnie, bo w formie świetnej zabawy.

NASZE ODCZUCIA

Pędzące żółwie to bezapelacyjnie pierwsza dziesiątka wśród gier dla przedszkolaków. Z kategorii tych, które po prostu trzeba mieć!

Gra ma proste zasady, ale dostarcza tyle emocji i śmiechu, że chętnie sięgają po nią zarówno dzieci jak i dorośli (zatem wiek podany przez producenta: 5 – 105 zdecydowanie tak!). Jedna rozgrywka trwa ok 10 – 20 minut. Dość krótko, ale przez to nie nudzi się i chce się grać jeszcze raz i jeszcze raz… 

Żółwie to propozycja dla 5-latków, jednak bez problemu ogarną ją także 4-latki, a także na nieco zmodyfikowanych zasadach (np. przy odkrytych kartach ruchu) także 3 letnie maluchy. Można wręcz powiedzieć, że gra trochę rośnie z dzieckiem. Na początku celem jest po prostu dotarcie do sałaty, ale wraz z wiekiem włącza się potężne kombinowanie i myślenie strategiczne. Dodatkowo gra w bardzo miękki sposób oswaja dzieci z rywalizacją

Wygrana, czyli dotarcie do upragnionej sałaty to trochę loteria, gdyż wszystko zależy od kart ruchu jakie w trakcie danej rozgrywki trzymamy w ręku. Może się np. tak zdarzyć, iż posiadamy karty, które są w stanie przybliżyć do mety nie Nas a Naszych przeciwników… Nie mniej jednak emocje jakie nam towarzyszą przy rozmyśleniach kto jest którym żółwiem, wskakiwanie na skorupy kolegów i próby przechytrzenia przeciwników dostarczają mnóstwa frajdy i w pełni rekompensują brak pełnego wpływu na wygraną. Jednocześnie ten sam aspekt sprawia, że maluchy (np. 3 latki) mają taką samą szansę na wygraną i łatwo oswajają się z rywalizacją.

Niektórzy zarzucają tej grze, iż karty ruchu powinny być grubsze, z domieszką elastycznego tworzywa.. Jednak w moim przekonaniu aktualny materiał (identyczny jak w klasycznej talii kart) pozwala na wygodne trzymanie kart w ręku nie tracąc przy tym na jakości. Nasze Pędzące żółwie mają za sobą kilkaset rozgrywek i żadna karta nie jest zniszczona. Ponadto, myśle, że nawet jeśli z czasem będzie widać na nich naturalne zużycie czy drobne zagniecenia – nie będzie to miało wpływu na jakość rozgrywki. 

Regularna cena żółwi to 65 zł, jednak bez najmniejszego trudu można kupić nową grę za około 45 zł, co stanowi atrakcyjną co do jakości i formuły cenę.

Pędzące żółwie gwarantują wyśmienitą zabawę dla całej rodziny i wielkie emocje! Dodatkowo rozrywki są szybkie, nie wymagają wielkiego przygotowania (budowania planszy), więc świetnie się sprawdza w każdej sytuacji. Osobiście kochamy tę grę, dlatego chętnie i często drepczemy w stronę sałaty.

Dla Nas zdecydowanie 10/10 !

Pędzące żółwie EGMONT
Pędzące żółwie EGMONT
Pędzące żółwie EGMONT
Pędzące żółwie EGMONT

Dodaj komentarz