ELMER I WYŚCIG / David McKee

Elmer i wyścig, David McKee

Czy słyszeliście o Elmerze? Jest niezwykle sympatycznym i dowcipnym słoniem. Do tego, jedynym w swoim rodzaju 🙂 W stadzie innych słoni wyróżnia go kolorowa kratka, która pokrywa jego skórę od ogonka aż po trąbę :))) Ale wyjątkowość Elmera opiera się nie tylko na jego wyglądzie. Jak na słonia przystało jest tez bardzo mądry, a do tego opanowany i ciekawy świata. Jego życiowe motto mówi: sprawdźmy, poszukajmy, dowiedzmy się, dlatego też wszyscy chętnie przychodzą do niego po radę.

Seria o Elmerze skierowana jest do przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym (w Polsce została oceniona jako najlepszy cykl książkowy w tej grupie wiekowej przez uczestników Seminarium Dzieci lubią książki). Kraciasty słoń z założenia uczy akceptacji siebie takim jak się jest i doceniania indywidualności (ten morał najbardziej widać w otwierającej cykl przygodzie zatytułowanej po prostu Elmer). Dodatkowo każda książka niesie za sobą jakieś przesłanie odnośnie otaczającego Nas świata i społeczeństwa.

Nie inaczej jest w przypadku pozycji Elmer i wyścig.

O czym jest książka?

Elmer w trakcie spaceru ze swoim kuzynem Wilburem wpada na stado młodych słoni, które prześcigają się w ocenie który z nich jest najszybszy. Tak rodzi się pomysł zorganizowania prawdziwego wyścigu w którym najważniejszy będzie styl pokonania trasy, a nie same zwycięstwo. Na starcie staje dziewięć słoni pomalowanych różnymi kolorami, a wokół trasy zbierają się wszyscy mieszkańcy dżungli, aby kibicować słoniątkom. Podczas wyścigu – jak to w życiu bywa: ktoś bardzo chce wygrać, ktoś oszukuje, inny skupia się na dobrej zabawie, a jeszcze inny rezygnuje ze zwycięstwa, aby pomóc drugiemu. Elmer z Wilburem uważnie przyglądają się tym nie zawsze sportowym zachowaniom, próbując rozstrzygnąć, które z młodych słoniątek jest tym NAJ i które dostanie na medal…

Czego uczy Nas Elmer ?

Wyścig młodych słoni jest niezwykle emocjonujący i pełen wielu zabawnych przygód. Trochę przypomina zachowania małych dzieci (zwłaszcza w trakcie zabawy) i niesie za sobą bardzo ważny morał… Rozdając medale Elmer pokazuje słoniątkom, że zarówno w życiu jak i w trakcie zabawy nie chodzi o to, aby zawsze bezwględnie wygrywać. Nie musimy też wyznaczać jednej, najlepszej osoby, bo każdy może być naj w jakiejś dziedzinie lub czynności. Warto po prostu skupić się na dobrej zabawie, zwłaszcza, że jak mówi Elmer następnym razem może być zupełnie inaczej. Te motto jest świetny przesłaniem dla dzieci w kontekście rywalizacji. Zwłaszcza dla tych, które nie potrafią znieść sytuacji, gdy nie zawsze stają na szczycie podium.

Nasze odczucia:

Elmer i wyścig to jeden z Naszych ulubionych tytułów z całej serii. Urzeka zabawną historią, grą kolorów i zostawia w głowach bardzo ważny przekaz dotyczący ciągłego prześcigania się i bycia najlepszym.

Do tego duża oprawa, piękne, kolorowe ilustracje, nie długa i bardzo ciekawa historia. Całość sprawia, że Elmera bardzo przyjemnie się czyta i ogląda. Kraciasty słoń bardzo szybko staje się więc ulubieńcem przedszkolaków i starszaków (a także dorosłych przez ogromną wartość pedagogiczną).

Koniecznie zabierzcie swoje dzieci do dżungli i obejrzyjcie wraz z Elmerem wyścig młodych słoni. Z pewnością Wam się spodoba 😉

Książkę kupicie tutaj za ok. 16zł.

Elmer i wyścig, David McKee
Elmer i wyścig, David McKee
Elmer i wyścig, David McKee
Elmer i wyścig, David McKee
Elmer i wyścig, David McKee

Dodaj komentarz