KTO TO ZROBIŁ / Rebel

gra "kto to zrobił"

Znów jest afera! Tym razem nieco bardziej śmierdząca… Jakieś zwierzę nie wytrzymało i zmajstrowało przykrą niespodziankę na środku salonu! Na domiar złego żaden z opiekunów nie chce się przyznać, że to jego podopieczny, więc oczywiście nie ma chętnego, aby posprzątać…

Czas zatem wykazać się refleksem, a także dobrą pamięcią, aby oczyścić siebie z zarzutów i zrzucić winę na innego właściciela!

Kto to zrobił to bardzo zabawna i niezwykle emocjonująca gra karciana od wydawnictwa Rebel skierowana do dzieci od 6 roku życia (chociaż mniejsze równie chętnie do niej zasiądą).

JAKOŚĆ I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W pudełku znajdziemy 36 kart (sześć zestawów kolorystycznych zawierających sześć gatunków zwierząt), 13 żetonów kupy oraz instrukcję. 

Karty urzekają przyjaznymi ilustracjami słodkich zwierzaków, które robią niewinne miny rodem kota ze Shreeka. Wszystkie w intensywnych, ale estetycznych barwach. Do tego niewielkich rozmiarów zamykane na magnes pudełko, które stanowi wzór do naśladowania dla innych wydawnictw (całkowite przeciwieństwo klasycznych opakowań do gier karcianych, które szybko się rwą). To jest tak solidne, że możemy je zabrać ze sobą wszędzie bez obaw, że się zniszczy. 

♠ WIEK: 6+
♣ LICZBA GRACZY: 3-6
♥ CZAS ROZGRYWKI: ok. 15 minut
♦ CENA: ok. 30zł (grę kupisz tutaj)

karty "kto to zrobił"

JAK GRAĆ ? 

Celem gry jest udowodnienie niewinności sześciu swoich zwierzaków i zrzucenie winy na pupila innego właściciela. Musimy wykazać się refleksem i jak najszybciej pozbyć się kart oskarżanych zwierzaków, ale też dobrą pamięcią, aby przypadkiem samemu nie obwinić kogoś, kto już udowodnił swoją niewinność. Inaczej to my będziemy musieli sprzątnąć pozostawiony bałagan!

Każdy z graczy otrzymuje komplet sześciu zwierząt w wybranym przez siebie kolorze. Najmłodszy z graczy wykłada na środek stołu dowolną kartę i mówi, że to nie jego zwierzę zawiniło, tylko inne, np.: To nie mój kot zrobił kupę, to była czyjaś myszka!

W tym momencie pozostali gracze muszą jak najszybciej odnaleźć w swojej talii oskarżone zwierzę i rzucić je na stół. Gracz, który wyłoży kartę jako pierwszy udowadnia niewinność swojego pupila (w tym przypadku myszki) i oskarża kolejnego zwierzaka. Co ważne – może oskarżyć ten sam rodzaj zwierzątka: To nie moja myszka! Zrobiła to inna myszka!

Osoba, która jako pierwsza rzuci na stół kartę myszki udowadnia jej niewinność i znów oskarża jakieś zwierzę: To nie moja myszka! To był jakiś kot!

Gracz, który w danym momencie obwinia zwierzaka – nie może wyłożyć karty na swoje oskarżenie. Swoją niewinność zawsze udowadniają pozostali gracze.  

Rozgrywka kończy się, gdy któryś z graczy się pomyli i oskarży zwierzę, którego żaden z graczy już nie ma w ręku (wszyscy oczyścili z winy ten rodzaj zwierzaka, więc odpowiedzialność za kupę spada na pupila z ostatnio zagranej karty) lub gdy w grze pozostanie tylko jeden gracz (pozostali pozbyli się już wszystkich kart, zatem nie ma kogo oskarżyć). Niefrasobliwy opiekun dostaje żeton kupy, następnie wszyscy gracze zbierają swoje talie i rozpoczynają kolejną rundę.

Gra kończy się, gdy któryś z graczy zbierze trzy żetony kupy.

karty do gry w "Kto to zrobił"

CZEGO UCZY NAS „Kto to zrobił” ?

Kto to zrobił to gra, która doskonale ćwiczy refleks, a także stanowi genialny trening koncentracji i pamięci. Wszystko w bardzo atrakcyjnej i dość zabawnej formule (zwłaszcza z punktu widzenia młodych graczy 🙂 ). Aby wygrać, gracze muszą wykazać się niezwykłą szybkością reakcji na rzucane oskarżenia (uniewinnione zostaje zwierzę właściciela, który jako pierwszy położy kartę) i jednocześnie kontrolować karty, które zostały już wyłożone (aby nie wskazać pupila, którego już nikt nie posiada).

Gra rekomendowana jest od 6 roku życia, jednak ze względu na brak konieczności czytania doskonale poradzą sobie w nią również młodsze dzieci.

karty "Kto to zrobił"

NASZE ODCZUCIA:

Z punktu widzenia rodziców, temat przewodni w Kto to zrobił  wydaje się raczej mało zabawny… Jednak to co Nas dorosłych może zniechęcać, dla dzieci jest powodem do prawdziwych salw śmiechu, które towarzyszą rozgrywkom! A kiedy do tej śmierdzącej sprawy dorzucimy „zwalanie winy na innych” – to chichotaniu już nie ma końca :)))

Gra jest bardzo dynamiczna (jedna runda trwa zaledwie kilka minut, a w jej trakcie dzieje się naprawdę dużo) i naprawdę zabawna. Z kolei my dorośli lubimy ją za to, że jest też mocno rozwojowa (podczas chichrania się dzieci ćwiczą szereg ważnych umiejętności), dlatego warto po nią sięgnąć.

Koncepcja Kto to zrobił jest trochę podobna do Dobble (obie są z kategorii gier karcianych, ćwiczących refleks), jednak tu dodatkowo rozwijamy pamięć i koncentrację. 

Poza walorem edukacyjnym, gra jest też bardzo ładnie wydana. Przyciąga wzrok nasyconymi barwami i zabawnymi spojrzeniami zwierząt. W razie potrzeby, tytułowe „to” możemy spokojnie zamienić na bąka, wywrócony śmietnik lub zwędzoną pieczeń. Nie będzie to miało ujemnego wpływu na jakość rozgrywki ani wartość edukacyjną.

Ups! Na podłodze znów leży jakaś kupa… Weźcie w dłoń talię kart i obrońcie swoich podopiecznych przed śmierdzącymi oskarżeniami. W przeciwnym razie będziecie zmuszeni chwycić za mop 😉

Kto to zrobił Rebel
żetony kupy

Dodaj komentarz