LEKARZE / Kukuryku

gra Lekarze Kukuryku

Trwa rekrutacja na stanowisko dyrektora szpitala! I to nie jednego… Do obsadzenia są aż cztery placówki medyczne (czerwona, żółta, zielona i niebieska 😉 ) Do obowiązków nowych dyrektorów będzie należało zatrudnianie jak najlepszych lekarzy, zapełnianie łóżek chorymi pacjentami i koordynowanie całego przebiegu leczenia. Ten, który zrobi to najsprawniej, zyska status najlepszego szpitala w okolicy

Oto Lekarze, genialna gra edukacyjna, która sprawdzi się u przyszłych adeptów medycyny, u tych, którzy czują w sobie dyrektorskie powołanie, a także u wszystkich tych, którzy lubią gry w których trzeba skupić się na kilku aspektach na raz.

Gra polecana jest od 7 roku życia, jednak spokojnie poradzą sobie w nią nawet młodsze dzieci.

JAKOŚĆ I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W pudełku znajdziemy planszę, 24 tafle z pacjentami, 24 tafle lekarzy różnych specjalizacji, koło do losowania, sześcienną kostkę, 55 kart z pytaniami prawda/fałsz oraz instrukcję.

Całość jest wykonana bardzo solidnie, a do tego urzeka intensywnymi kolorami, przyjemnymi dziecięcymi ilustracjami oraz zabawnymi minami lekarzy i pacjentów.

♠ WIEK: 7+
♣ LICZBA GRACZY: 2-4
♥ CZAS ROZGRYWKI: ok. 30 minut
♦ CENA: ok. 30zł (grę kupisz tutaj)

tafelki z Lekarzami, gra Lekarze Kukuryku

JAK GRAĆ ? 

Każdy z graczy wciela się w role dyrektora szpitala, którego zadaniem jest przyjęcie na oddział, a następnie wyleczenie pięciu pacjentów za pomocą zrekrutowanego przez siebie zespołu medycznego. Nie jest to jednak tak proste jak się wydaje… Co pacjent, to inny trudny przypadek medyczny (ból w klatce piersiowej, chore oko, pieczenie żołądka, złamana ręka, ostre zapalenie gardła lub bolący ząb). Żeby mu pomóc – trzeba posiadać w swoim zespole specjalistę z danej dziedziny. Im większe doświadczenie zatrudnionego przez Nas lekarza (wyższa cyfra na karcie), tym większe szanse na sprawne wyleczenie pacjenta. Gdy dodamy do tego wiedzę z podstaw medycyny i odrobinę strategicznego myślenia – zwycięstwo mamy w kieszeni! 🙂

ROZGRYWKA

O Naszych ruchach w trakcie gry decyduje koło losujące. Jako pierwszy kołem kręci najmłodszy z graczy. Gdy wskazówka pokaże:

💉 łóżko szpitalne – gracz przyjmuje na swój oddział pacjenta – bierze pierwszą kartę ze stosu pacjentów i kładzie ją na jednym z wolnych łóżek w swoim szpitalu (ilustracją chorego do góry).
Jeśli nie ma wolnych miejsc – może nie przyjąć nowego pacjenta (odłożyć kartę z pacjentem na spód stosu) lub przyjąć go na miejsce innego, jeszcze niewyleczonego pacjenta. Wówczas na spód kart z pacjentami, odkładamy dowolnie wybranego chorego ze swojego szpitala, a na jego miejsce kładziemy tafelkę z nowym pacjentem.

💉 stetoskop – gracz zatrudnia lekarza – bierze pierwszą kartę ze stosu lekarzy i kładzie ją przed swoim szpitalem.
Każdy z graczy może zatrudnić tylko jednego lekarza z określonej specjalizacji (nie może mieć dwóch kardiologów czy laryngologów).
Jeśli gracz nie chce zatrudnić wylosowanego lekarza – odkłada jego kartę na spód stosu z kartami lekarzy.
Natomiast chcąc zatrudnić lekarza z większym doświadczeniem – musi zwolnić dotychczasowego (odłożyć jego kartę na spód stosu).

💉 znak zapytania – zadaniem gracza jest potwierdzenie słuszności stwierdzenia z zakresu medycyny lub zaprzeczenie mu. Na każdej karcie są 3 pytania o nasilonym stopniu trudności – łatwe dla młodszych graczy, średnie dla starszych i trudne dla dorosłych.
Jeżeli gracz udzieli poprawnej odpowiedzi – przyjmuje do swojego szpitala nowego pacjenta lub zatrudnia lekarza. W przypadku błędnej odpowiedzi – traci kolejkę.

💉 strzałka – gracz traci kolejkę.

Jeżeli gracz posiada w swoim szpitalu lekarza, którego specjalizacja zajmuje się chorobą przebywającego u niego pacjenta – może spróbować go wyleczyć (serce – kardiolog, żołądek – gastrolog, oko – okulista, złamanie – chirurg, gardło – laryngolog, ząb – dentysta). Dla ułatwienia pacjenci i lekarze z tej samej dziedziny, mają taki sam symbol i kolor kart.
Wówczas, gracz wskazuje pacjenta, którego będzie leczył i zamiast kręcić kołem – rzuca sześcienną kostką. Jeśli wyrzucona liczba będzie równa bądź mniejsza od liczby na karcie lekarza, to pacjent zostaje wyleczony. Odwracamy wtedy kartę z pacjentem rysunkiem do dołu i zostawiamy na łóżku, na którym lezał. Jeśli leczenie skończy się niepowodzeniem – ruch przechodzi na kolejnego gracza.

W trakcie jednej kolejki możemy wykonać tylko jeden ruch (zakręcić kołem lub spróbować wyleczyć jednego pacjenta).

Gra kończy się, gdy któryś z graczy wyleczy komplet pacjentów w swoim szpitalu.

gra Lekarze Kukuryku

CZEGO UCZĄ NAS ” Lekarze ” ?

Lekarze to emocjonująca gra rodzinna, która świetnie rozszerza Naszą wiedzę z zakresu medycyny (uczy czym zajmują się lekarze różnych specjalizacji, przybliża podstawy anatomii, a także przedstawia ciekawostki medyczne). 

Dodatkowo ćwiczy strategiczne myślenie i oswaja z podstawami zarządzania. Mali gracze muszą nieustannie podejmować decyzję, co opłaca im się zrobić w danej kolejce. Kręcić kołem czy leczyć? Szukać lekarza czy odesłać pacjenta do domu i przyjąć nowego? Najpierw zapełnić cały szpital chorymi czy może na bieżąco leczyć..?

Całość w bardzo w formie naprawdę atrakcyjnej zabawy 🙂

karty z pytaniami prawda/fałsz

NASZE ODCZUCIA:

Lekarze to gra, która skradła Nasze serca pod wieloma względami ♥ Po pierwsze, fabułą 🙂 Zabawa w szpital, różne choroby, leczenie pacjentów… Niemal wszystkie dzieci przerabiają w dzieciństwie etap zabawy w lekarzy, dlatego nikogo pewnie nie dziwi, że chętnie sięgają po tę grę.
Do tego bycie szefem! Zarządzanie całym szpitalem, zatrudnianie specjalistów i co niezwykle ciekawe z punktu widzenia dzieci – zwalnianie tych, z których nie są zadowoleni..

Po drugie, gra jest też bardzo rozwojowa – poszerza wiedzę z zakresu medycyny, zmusza do myślenia, podejmowania decyzji i co ważne, jest przy tym bardzo ciekawa i wciągająca. Nigdy nie kończy się na jednej rozgrywce 🙂

Jest przy tym naprawdę ładnie i staranie wykonana. Urzeka kolorami, pięknymi ilustracjami i arcyśmiesznymi minami lekarzy, które wywołują uśmiech na twarzach małych graczy :)) A na dodatek, jest też w bardzo atrakcyjnej cenie.

Pierwsi pacjenci już pukają do drzwi… Czas otworzyć szpitale, bo czeka wiele skomplikowanych przypadków medycznych. Powodzenia!

tafle z pacjentami, gra Lekarze Kukuryku
koło do losowania
pudełko od gry Lekarze Kukuryku

2 Replies to “LEKARZE / Kukuryku”

  1. Czy pięciolatek sobie poradzi?

    1. Gramy z 4-latkiem i jest zachwycony. Z przyjmowaniem pacjentów, zatrudnianiem lekarzy i leczeniem radzi sobie bez problemu. Pytania to zwykle strzał, choć potrafi Nas czasem zaskoczyć znajomością odpowiedzi (gdy słyszy je już któryś raz z kolei lub gdy miał z czymś styczność np. pulmunolog). Generalnie ma mnóstwo frajdy z gry i bardzo często chce w nią grać także 5-latek na pewno sobie poradzi 🙂

Dodaj komentarz