SKRZATY / Kukuryku


Hej ho, hej ho, do domu by się szło,
Hej ho, hej ho, hej ho, hej ho, hej ho !

Dawno dawno temu do Naszego domu zapukały Skrzaty i muszę się Wam przyznać, że szybko nie zamierzam ich wypuścić 😉 gdyż to zdecydowanie jeden z Naszych faworytów spośród wszystkich planszówek dla przedszkolaków! 

Skrzaty to zestaw wesołych gier dla dzieci od 4 roku życia, które jednocześnie uczą i bawią, zapewniając rozrywkę na długie wieczory.

PUDEŁKO: JAKOŚĆ I SPECYFIKACJA

W pudełku znajdziemy 48 kolorowych, kartonowych skrzatów, 24 tafelki z kolorami, 36 kart z zadaniami oraz instrukcję z trzema propozycjami gry. Kartonowe skrzaty są duże i grube, dlatego spokojnie przetrwają tysiące zabaw z kilkulatkami. Zachwycają przyjazną, dziecięcą grafiką i żywymi kolorami.

♠ WIEK: 4 – 99
♣ LICZBA GRACZY: 1 – 6
♥ CZAS ROZGRYWKI: 10 minut
♦ CENA: ok. 35 zł (grę kupisz tutaj)

JAK GRAĆ ?

Producent proponuje Nam trzy warianty zabawy: złap skrzata, wzory i kolory oraz gdzie jesteś bracie. Jednak wystarczy odrobina fantazji, aby wymyślić więcej gier z użyciem skrzacich braci.

ZŁAP SKRZATA !

Łapanie skrzatów to niewątpliwy faworyt spośród wszystkich możliwości gry. Celem rozgrywki jest zebranie jak największej ilości skrzatów, zanim zrobią to inni.

Wszystkie skrzaty rozkładamy rysunkiem do góry. Obok tworzymy stos kart  z zadaniami. Osoba prowadząca (najlepiej rodzic) kolejno czyta zadania: np. Znajdź skrzata, który zapomniał założyć buty! Zadaniem graczy jest znalezienie skrzatów spełniających te kryterium. Wszyscy szukają w tym samym czasie i odkładają złapane skrzaty przed sobą. Gdy wszystkie bose skrzaty zostaną zebrane, przechodzimy do kolejnego polecenia. Karty z zadaniami mają różny stopień trudności. Czasem szukamy skrzatów z czerwonymi spodniami, innym razem z magicznym eliksirem w dłoni, a jeszcze innym, takich, które noszą szelki. Tym samym, raz jesteśmy w stanie momentalnie zgarnąć pięć skrzatów, a innym razem musimy dobrze wytężyć wzrok zanim znajdziemy poszukiwany szczegół.

Gra kończy się, gdy wszystkie skrzaty zostaną zebrane lub gdy wykorzystamy wszystkie karty z zadaniami (chociaż to się nigdy nie zdarza). Wygrywa gracz z największą ilością skrzatów.

Ten wariant gry (ze względu na rywalizację) wiąże się z ogromną dawką emocji i humoru, a hasło „zagrajmy jeszcze raz” nabiera nowego wymiaru ;))) 

W przypadku większych dzieci, każdy po kolei czyta karty z zadaniami. Gdy gramy z maluchami, lepiej wyznaczyć rodzica jako prowadzącego. Chociaż niekoniecznie, ponieważ na kartach z zadaniami (poza tekstem) są też rysunki i dzieci bardzo szybko orientują się czego trzeba w danym momencie szukać.

Gra Skrzaty, wydawnictwo Kukuryku

WZORI I KOLORY

Wszystkie skrzaty układamy na środku stołu rysunkiem do góry, a graczom rozdajemy po jednej tafelce z wzorem. Na hasło start, wszyscy odwracają swoje karty i równolegle rozpoczynają poszukiwania jak największej ilości skrzatów, które mają ubranka w taki sam wzór jak ten na ich tafelku. Gdy gracz uzna, że zebrał już wszystkie skrzaty spełniające ten warunek, dobiera nową kartę ze stosu i szuka kolejnych skrzatów. W trakcie gry, gracze mogą dowolną ilość razy dobierać karty z wzorami.

Gra kończy się, gdy wszystkie skrzaty zostaną zebrane. Wygrywa gracz z największą ilością skrzatów.

Gra Skrzaty, wydawnictwo Kukuryku

GDZIE JESTEŚ BRACIE ?

Ten wariant przypomina grę w memo. Wszystkie skrzaty kładziemy rysunkiem do dołu, a graczom rozdajemy po cztery tafelki z wzorami. Zadaniem graczy jest odnalezienie trzech skrzatów, którzy będą mieli taki sam wzór jak na jednym z tafelków (np. trzy skrzaty z jakąś częścią garderoby w żółte paski).

Grę rozpoczyna najmłodszy gracz. Odwraca dowolnego skrzata i jeśli jego wzór z ubranka pasuje do któregoś tafelka – kładzie go przed sobą. Jeśli nie – odwraca i kładzie w to samo miejsca. Tak samo postępują kolejni gracze.

Gra kończy się, gdy jeden z graczy zbierze trzech skrzatów z identycznym wzorem.

Gra Skrzaty, wydawnictwo Kukuryku

CZEGO UCZĄ NAS SKRZATY ?

Czego nie uczy ? 🙂 Gra rozwija dziecko pod wieloma względami. Oswaja z kolorami,  wzorami i kształtami. Ćwiczy pamięć, refleks, spostrzegawczość oraz koordynacje oko – ręka, a konieczność zweryfikowania ilości skrzatów po skończonej rundzie sprawia, że ćwiczymy także liczenie. 

A najlepsze jest to, że wszystkie te umiejętności Nasze dzieci nabywają absolutnie nieświadomie. W trakcie świetnej i uzależniającej zabawy.

NASZE ODCZUCIA:

Skrzaty totalnie Nas zauroczyły! Za Nami kilka tysięcy (serio tysięcy) rozgrywek i wiem, że przed Nami jeszcze drugie tyle. Mam wrażenie, że nie jesteśmy w stanie się nimi znudzić. Dostarczają tyle samo radości i emocji przy setnej rozgrywce, co przy pierwszej. Chociaż przy każdej kolejnej, Nasze dzieciaki są co raz szybsze i sprytniejsze. Ogrywają Nas bez żadnego dawania im forów. Zanim skończę czytać zadanie, oni mają już w ręku po kilka skrzatów 🙂

Producent rekomenduje grę od 4 roku życia, jednak 3-latki radzą sobie w nią doskonale. Tym bardziej, że karty z zadaniami mają narysowane także obrazki. Widzą różowego smoka i momentalnie łapią wszystkie skrzaty ze smokiem.

Ogromnym plusem Skrzatów jest też niska cena. Kosztuje ok 35zł (można ją często znaleźć nawet poniżej 30zł) i jest to rewelacyjna cena w stosunku do jakości i ilości zabawy.

Elementów gry jest naprawdę dużo, więc jakbym miała się do czegoś przyczepić to przydałaby się dodatkowa wkładka rozdzielająca poszczególne elementy gry lub płócienne woreczki na karty z zadaniami i wzorami. Jednak jest to na tyle mało istotny szczegół, że nie ma wpływu na moją ocenę tej gry.

W moim przekonaniu, jest to obowiązkowa pozycja na półce każdego przedszkolaka i zdecydowanie pierwsza dziesiątka wśród gier w tej kategorii wiekowej. Uczy, bawi i dostarcza wielu emocji. Także jeśli do Was także zapukają skrzaty – koniecznie wpuśćcie je do domu. Tylko uważajcie, bo mogą rozgościć się na naprawdę długo.

Gra Skrzaty, wydawnictwo Kukuryku

Dodaj komentarz