WILK I ŚWINKI / DJECO

Dawno, dawno temu były sobie trzy małe świnki …

Pewnego dnia postanowiły się usamodzielnić i iść w świat 🙂

Ich perypetie z Wilkiem i budową domków stały się inspiracją dla firmy Djeco do stworzenia cudownej gry planszowej!

Wilk i Świnki to pięknie wydana, strategiczna planszówka dla dzieci od 5 roku życia. Gra, nawiązując do historii Trzech Świnek braci Grimm, pokazuje o ile łatwiej jest osiągać zamierzone cele kiedy pracujemy RAZEM 🙂 A do tego gwarantuje niezapomnianą zabawę!

PUDEŁKO: ZAWARTOŚĆ, JAKOŚĆ, SPECYFIKACJA

W pudełku zamiast klasycznych pionków, znajdziemy trzy kolorowe, ok. 4 centymetrowe gumowe świnki, dużą figurkę Wilka i uroczy kociołek do którego Wilk łapie prosiaczki. Do tego składający się z czterech części domek „z cegły”, trzy drewniane kostki do gry, kartonową planszę oraz instrukcję.

Całość urzeka starannym wykonaniem, dbałością o detale i piękną kolorystyką. Już samo patrzenie na planszę z wszystkimi elementami wprawia w zachwyt! Nic więc dziwnego, że dzieci chętnie sięgają po nie nie tylko w trakcie gry 🙂

Dodatkowo, przez to, że wszystkie elementy są naprawdę duże – rozgrywki nabierają wymiaru przestrzennego.

♠ WIEK: 5-9 lat
♣ LICZBA GRACZY: 1-4
♥ CZAS ROZGRYWKI: ok. 20 minut
♦ CENA: ok. 130zł (grę kupisz tutaj)

JAK GRAĆ ?

Celem gry jest zbudowanie domku z cegieł, a następnie schowanie w nim świnek zanim złapie je Wilk. Jednak budowa wcale nie jest taka prosta 😉 Świnki mogą bowiem wznosić kolejne piętro domu tylko wtedy, kiedy staną na polu oznaczonym cegłami…

Gracze poruszają świnkami po planszy za pomocą rzutów kostką. Gdy wyrzucą 1, 2 lub 3 przesuwają swoją świnkę o wskazaną na kostce ilość pól zgodnie z kierunkiem ruchów zegara lub w stronę przeciwną (za każdym razem mogą iść w inną stronę).
Jeżeli wypadnie rysunek domku mogą (ale nie muszą) schować swoją świnkę w jednej z chatek (słomianej, która pomieści jedną świnkę, drewnianej, do której jednocześnie mogą schować się dwie świnki lub murowanej, która pomieści aż trzy świnki – jednak jest ona dostępna dopiero po całkowitym ukończeniu budowy).
Jeśli na kostce wypadnie postać wilka – gracze przesuwają go zgodnie z ruchem wskazówek zegara na najbliższe pole z jego wizerunkiem.
Gdy Wilk spotka na swojej drodze świnkę – wrzuca ją do kociołka.. Na szczęście nie oznacza to wykluczenia złapanej świnki z gry. Pozostali gracze mogą ją uratować rezygnując ze swojego ruchu i rzucając w tym czasie kostką uwięzionej świnki. Jeśli wypadnie 1, 2 lub 3 – wyjmują świnkę z garnuszka i przesuwają o taką ilość pól w dowolną stronę. Gdy wypadnie domek – zabierają świnkę do jednego z domków. Jednak, gdy wypadnie Wilk – świnka nadal jest uwięziona, Wilk przesuwa się na swoje kolejne pole, a kolejka przechodzi na następnego gracza.

Gra kończy się, gdy trzy świnki schowają się w domku z cegły. Natomiast jeśli wszystkie naraz zostaną schwytane do kociołka – swoje zwycięstwo świętuje Wilk.

CZEGO UCZY GRA?

Wilk i świnki to klasyczna gra kooperacyjna. Nie ma tu pierwszych i ostatnich. Liczy się cel zespołowy 🙂 Wszyscy budują dom z cegły i nie zastanawiają się nad tym kto oraz ile pięter wzniesie. Ważne, aby wspólnie przechytrzyć Wilka i zbudować schronienie dla wszystkich świnek.

Siła oraz ranga współpracy jest najmocniej widoczna podczas ratowania świnek z kociołka. Chcąc wyciągnąć kolegę z wilczego garnuszka, gracz musi poświęcić swój ruch, a tym samym wykazać się troską o dobro grupy, a nie tylko o indywidualne sukcesy. Wymaga to nie lada mądrości! Zwłaszcza od kilkulatków 😉

W trakcie rozgrywki gracze muszą także wykazać się strategicznym myśleniem i umiejętnością oceny ryzyka. Nieustannie główkują jak budować dom i jednocześnie uniknąć spotkania z Wilkiem, kiedy trzeba się schować, a kiedy iść i w którą stronę..? Wszystko w formie świetnej zabawy!

NASZE ODCZUCIA

Wilk i świnki to gra, którą darzymy przeogromną sympatią 🙂 Dzieci głównie dlatego, że baaaardzo im się podoba wizualnie i nawiązuje do jednej z ich ulubionych bajek przez co postacie są dla nich tak bliskie. A dodatkowo wygrywają wszyscy. Chociaż brak awantury o pierwsze miejsce to też niewątpliwie ważna zaleta z punktu widzenia rodziców :)))) Z tego też powodu, świnki to świetna propozycja zwłaszcza dla 4, 5 latków, które często mają problem z rywalizacją. Tu, wszyscy grają na sukces zespołu, a na podium mogą stanąć razem.

Gra ma także wielką wartość pedagogiczną. Uczy dobrych wartości – współpracy w grupie i troski o innych, a także doskonali myślenie strategiczne. Dzięki temu rozgrywki to nie tylko radośnie spędzony czas, ale także rozwój ważnych umiejętności.

Jedynym minusem Wilka i świnek jest cena. Gra jest dość droga (ok 130zł), ale z drugiej strony widać to w jakości wykonania. Elementy gry są duże, gumowe i drewniane, a tym samym bardzo trwałe.

Wilk i świnki to kategoria gier, które kochamy od pierwszego wejrzenia 🙂 A że dom z cegły nie zbuduje się sam, a Wilk jak zwykle jest bardzo głodny… szybko usiądźcie wygodnie, przemyślcie strategię i rozpocznijcie budowę. Świnkom przyda się pomoc 😉

wilk i świnki, kociołek
Wil i świnki Djeco
Wilk i świnki Djeco - ELEMNTY DOMKU
Wilk i świnki Djeco (plansza)

One Reply to “WILK I ŚWINKI / DJECO”

  1. Świetna! Już wiem, co syn dostanie na urodziny 🙂

Dodaj komentarz