ZABAWY PODWÓRKOWE #1

zabawy podwórkowe

Czas powitać MAJ ! 🙂
Za oknami ciepło, zielono, radośnie… Po prostu pięknie! Moglibyśmy spędzać na dworze całe dnie… Jeść śniadania na tarasie, grillować z przyjaciółmi, opowiadać niesamowite historie przy wieczornym ognisku… i oczywiście w kółko się bawić !!! Pamiętacie jeszcze podwórkowe zabawy ze swojego dzieciństwa? To idealny czas, aby opowiedzieć o nich Naszym dzieciom!
Dla zapominalskich mała przypominajka zabaw ruchowych, które świetnie się sprawdzą w majowe dni i wieczory:

TIP TOP

Tip Top to generalnie wyliczanka, jednak świetnie się sprawdza jako szybka i  śmieszna samodzielna zabawa.

Stajemy na przeciwko siebie w odległości kilku metrów. Jedna osoba wysuwa stopę i stawia ją przed sobą (tak, aby palce jednej stopy, stykały się z piętą drugiej) i mówi tip. Druga osoba stawia stopę tak samo i mówi top. Gracze zbliżają się do siebie mówiąc naprzemiennie tip i top. Wygrywa osoba, która nadepnie na stopę swojego przeciwnika.

Zabawy ruchowe: wyliczanka Tip Top

NIEBO I ZIEMIA

Na ziemi kładziemy linę, skakankę lub po prostu rysujemy linię kredą. Dzieci biorące udział w zabawie ustawiają się przed linią – stoją na ziemi. Za linią jest Nasze niebo.
Na hasło niebo – dzieci skaczą do przodu, na stronę nieba. Na hasło ziemia skaczą z powrotem w tył (na ziemię). Osoba prowadząca może wielokrotnie powtarzać to samo hasło np. niebo, ziemia, ziemia, niebo, niebo...
Osoba, która się pomyli – odpada. Wygrywa dziecko, które jako ostatnie zostanie w zabawie.

Zabawa świetnie ćwiczy refleks i koncentrację oraz znacznie zwiększa poziom endorfin. 

Zabawy ruchowe: niebo-ziemia

GĄSKI, GĄSKI DO DOMU

Do zabawy potrzebujemy większą ilość osób (im więcej tym lepiej, ale przynajmniej pięć). Jedna osoba jest mamą, druga wilkiem, a wszyscy pozostali to gąski. Mama i gąski stają na przeciwko siebie w dość dużej odległości, a wilk z boku, mniej więcej w połowie drogi między nimi. Mama i gąski krzyczą do siebie:

mama: Gąski, gąski do domu!
gąski: Boimy się!
mama: Czego?
gąski: Wilka złego.
mama: A gdzie on jest?
gąski: Za górami, za lasami, skubie gąski pazurami.
mama: A co pije?
gąski: Pomyje.
mama: Co gryzie?
gąski: Gnaty!
mama: Gąski, gąski, do chaty!

Wtedy gąski zaczynają biec do mamy, a wilk próbuje je złapać. Osoby, które zostaną dotknięte odchodzą na bok. Osoba, która jako pierwsza przybiegła do mamy, zostaje wilkiem w drugiej turze. Mamą, ta, która przybiegła jako druga. Jeśli wilk złapał wszystkie gąski, to rolę mamy i wilka będą pełniły osoby złapane jako ostatnie.

Zabawy ruchowe: gąski, gąski do domu

STARY NIEDŹWIEDŹ MOCNO ŚPI

Jedna osoba siada na środku (najlepiej na czworaka, w pozycji śpiącego niedźwiedzia) i zamyka oczy. Pozostali uczestnicy zabawy chodzą ostrożnie wokół niej śpiewając piosenkę:

Stary niedźwiedź mocno śpi, stary niedźwiedź mocno śpi,
My się go boimy, więc go nie budzimy,
Jak się zbudzi to Nas zje, jak się zbudzi to Nas zje..!
Pierwsza godzina – niedźwiedź śpi,
Druga godzina – niedźwiedź chrapie,
Trzecia godzina – niedźwiedź łapie!

W tym momencie wszyscy rzucają się do ucieczki, a niedźwiedź rusza na żer 🙂 Osoba, która jako pierwsza zostanie złapana, staje się niedźwiedziem w kolejnej rundzie.

Zabawy ruchowe: Stary niedźwiedź mocno śpi

RAZ, DWA, TRZY BABA JAGA PATRZY

W zabawie chodzi o jak najszybsze dotknięcie BABY JAGI, kiedy ta nie patrzy. Osoba będąca Babą Jagą, staje w dużej odległości od pozostałych dzieci, odwraca się tyłem i mówi:

Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!

W tym czasie wszyscy uczestnicy zabawy biegną w jej stronę. Po słowie patrzy – Baba Jaga odwraca się, a wszyscy zastygają w bezruchu. Jeśli Baba Jaga zauważy, że ktoś się poruszył – zawraca go na start. Następnie ponownie się odwraca, a wszyscy znów biegną w jej stronę. Wygrywa osoba, która jako pierwsza dotknie Baby Jagi.

Zabawa ruchowa: Raz, dwa, trzy, BABA JAGA patrzy

CHODZI LISEK KOŁO DROGI

Do gry potrzbujemy kilka osób. Wszyscy siadają w kręgu, wystawiają ręce do tyłu i patrzą przed siebie. Nie wolno im się odwracać. Jedna osoba (lisek) chodzi cichutko za ich plecami, a w ręku trzyma jakiś przedmiot (chustę, woreczek, dowolną zabawkę). W tym czasie wszyscy śpiewają:

„Chodzi lisek koło drogi, cichuteńko stawia nogi,
Cichuteńko się zakrada, nic nikomu nie powiada.”

LUB

„Chodzi lisek koło drogi, nie ma ręki ani nogi,
Kto się liska nie spodziewa, tego kitą przyodziewa!”

LUB

„Chodzi lisek koło drogi, nie ma ręki ani nogi,
Do sąsiada się zakrada i chusteczkę mu podkłada.”

Jest wiele wersji piosenki 🙂 Nie ważne, co zaśpiewacie, pod koniec piosenki lisek wkłada komuś w ręce (bądź rzuca pod nogami) przedmiot z którym chodził i ucieka. Ten, komu go podłożył, musi go podnieść i gonić lisa. Razem robią dwa okrążenia. Jeżeli goniącemu uda się złapać lisa – oddaje mu przedmiot i wraca do kręgu. Jeśli nie – lisek siada na jego miejscu, a osoba, której to się nie udało zostaje nowym liskiem.

Zabawa ruchowa: Chodzi lisek koło drogi

BEREK

Klasyka zabawy! Im więcej osób bierze udział, tym więcej emocji i frajdy. Ogólnie w grze chodzi o to, że osoba będąca berkiem musi złapać lub dotknąć kogoś z pozostałych uczestników zabawy. Złapany zostaje nowym berkiem i tak w kółko, aż do wyczerpania sił :)))

Jest wiele odmian berka: drewniany, kucany czy żurawi (dotknięcie czegoś bądź wykonanie jakiejś figury chroni Nas przed złapaniem). Wszystko zależy od okoliczności i wieku graczy.

Zabawy ruchowe: Berek

CIUCIUBABKA

Chustką bądź szalikiem zawiązujemy oczy tytułowej Ciuciubabce i kilkukrotnie obracamy ją wokół własnej osi, tak aby straciła orientację przestrzenną. Ciuciubabka chodzi po omacku z otwartymi szeroko rękami i próbuje złapać kogoś z pozostałych uczestników zabawy. Ci zaś biegają wokół niej, wołają ją i delikatnie dotykają, ale tak, aby uniknąć złapania. Osoba schwytana przez Ciuciubabkę, staje się nią w kolejnej rundzie.

Ciuciubabka

ZABAWA W CHOWANEGO

Kolejna klasyka zabawy! Wyznaczamy osobę, która będzie szukała, czyli kryjącego. Ta staje pod drzewem (ścianą lub w jakimś rogu) odwrócona tyłem do reszty grupy i odlicza do dziesięciu, dwudziestu, trzydziestu… W tym czasie pozostali chowają się. Osoba szukająca na koniec odliczania recytuje:

Pałka, zapałka dwa kije, kto się nie schowa ten kryje.
Szukam !

I zaczyna poszukiwania ukrytych kolegów i koleżanek. Jeśli kogoś znajdzie, głośno krzyczy jego imię, a odnaleziony wychodzi z kryjówki.

W wersji dla starszych dzieci, gdy szukający jest daleko od miejsca krycia, inni mogą wyjść z ukrycia, dobiec tam przed nim i krzyknąć raz, wa, trzy za siebie!

Kolejnym szukającym zostaje osoba odnaleziona jako pierwsza lub ostatnia (do ustalenia przez grupę).

Zabawa w chowanego

KÓŁKO GRANIASTE

Wszystkie dzieci łapią się za ręce, tworzą koło i idą w jedną stronę śpiewając: 

Kółko graniaste, czworokanciaste,
Kółko nam się połamało, cztery grosze kosztowało,
A my wszyscy bęc!

Wtedy wszyscy puszczają się za ręce i upadają na podłogę (robią bęc).  Jak dzieci skończą się chichotać wstają i śpiewają od początku, aż do znudzenia 🙂

Zabawa: Kółko graniaste

Bawcie się dobrze !!!

Dodaj komentarz